Okay Amca ve Fatma Yenge imdada – Cavalry has arrived !

Önceki raporlarımdan Anne ve Babamın beni tatlı niyetine yemeleri ile ilgili korkularımı hatırlarsınız. Neyseki Babannem duruma el koymuş ve durumu kontrol etmek için Amcamı göndermiş! Beni yemeyeceklerini garantiye almak için olsa gerek Amcamla birlikte bir bavul dolusu da yiyecek göndermiş. Sanırım bu plan işe yaradı, artık beni yemekten çok tahinli pide ve çilek reçelinden bahsediyorlar!
Okay Amca ve Fatma yengeyle beraber ilk kez köyümüzün plajına da gittik. Ben bu sefer yüzemedim ama kim bilir bir sonraki sefere denerim. Babam banyo yaparken küvette yüzme öğretmeye başladı.

Thanks for sending the reinforcements to check upon me! My Uncle Okay and Aunt Fatma have arrived this week from Turkey. They brought a suitcase of food with them, I presume to ensure that my parents won’t think of eating me as long as there is all this good stuff around! Brilliant plan!
Yesterday I went to the beach of our village for the first time. Though I have not dipped into the lake this time, the nap outdoors was most excellent. I think my dad is already trying to teach me how to swim, why else would they keep dunking me in the tub of water every other day?

okay1 074

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: